Leśniów

Leśniów – miejsce ciche, magiczne i niezwykle wyjątkowe, znajdujące się w województwie śląskim, na przedmieściu Żarek (nieopodal Jasnej Góry). Niewielka miejscowość znana z Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Figury Matki Bożej Leśniowskiej, legendy związanej cudowną wodą w mieście Leśniów, klasztoru OO. Paulinów i ich wspaniałych Produktów Leśniowskich.

leśniów

Zgodnie z legendą miejscowości Leśniów…

Było to w roku 1382, gdy pewnego upalnego dnia Książę Władysław Opolski wybrał się z całym orszakiem w daleką podróż na Jasną Górę. Choć powód podróży był szczytny i niecierpiący zwłoki (dostarczenie cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny), to piekący żar słoneczny sprawnie uprzykrzał drogę podróżującym. Nie zostało już wiele do osiągnięcia zaplanowanego celu, gdy w jednej chwili większość towarzyszy poczęła upadać z pragnienia. Zarządzenie o ekspedycji poszukiwawczej wody w okolicy okazało się bezskuteczne – nigdzie nie znaleziono nawet małej kropli ukojenia. Książę padł więc na kolana i zaczął modlić się do Matki Najświętszej o pomoc, a wtem przed jego obliczem ukazało się tryskające źródło wody, ratujące ich przed wyczerpaniem.

W ramach wdzięczności za ratunek życia, Książę Władysław Opolski kazał wybudować w pobliżu tryskającego źródła niewielki kościół drewniany na cześć Matki Najświętszej, w którym umieścił towarzyszącą mu w podróży statuę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Leśniów: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

Sanktuarium Matki Bożej LeśniowskiejW skład obecnego Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w mieście Leśniów wchodzi: Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, klasztor OO. Paulinów, dom pielgrzyma, dzwonnica oraz kaplica Matki Bożej Anielskiej. Początki kościoła datuje się na pierwsze lata XVII wieku. Powstał on w miejscu, w którym (zgodnie z legendą) Książę Władysław Opolski postawił dziękczynny kościół drewniany. Kościół zawdzięcza swe obecne piękno wielokrotnym przebudowom.

Wielość ołtarzy, umieszczonych na nich figur, wykonana polichromia oraz drzwi z licznymi scenami i malowidłami, nadają temu miejscu szczególnego znaczenia i aury wyjątkowej duchowości. Szczególne znaczenie przydziela się Figurze Matki Bożej Leśniowskiej, która zgodnie z legendą została złożona w tym miejscu już w 1382 roku przez Księcia Władysława Opolskiego.

W miejscu cudownego źródełka wybudowano również Kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej. Woda wypływająca z legendarnego źródła, do dzisiaj jest jednym z kluczowych elementów Sanktuarium i znaków rozpoznawczych miasteczka Leśniów. Świadectwa o cudach i otrzymanych łaskach u osób, które czerpały wodę ze źródła przekonują, że jest to niezwykle uduchowione źródło, służące Bogu za narzędzie tysięcy uzdrowień.

 

Leśniów: Produkty Leśniowskie

Kolejnym znakiem rozpoznawczym, z których zasłynął Leśniów są Produkty Leśniowskie: czekolady, balsamy, herbaty, herbatki, draże i wiele innych, starannie komponowanych produktów klasztornych, zdobywających duże uznanie nie tylko u lokalnych mieszkańców miejscowości Leśniów, ale i wśród zagranicznych gości, przybywających do tego wyjątkowego miejsca. Serdecznie polecamy zapoznanie się z pełną ofertą Produktów Leśniowskich, znajdującą się w naszym sklepie internetowym, pod zakładką: SKLEP.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>